کد نویسی و کاربرد آن

کد نویسی

کد نویسی و کاربرد آن،کدهای کامپیوتری در عملکرد سیستم ها اهمیت بسیاری دارند و تقریبا هر دستگاه الکترونیکی که از آن استفاده می کنید، به کدها مبتنی هستند. نحوه عملکرد کدها در نگاه اول پیچیده و گیج کننده به نظر می رسد اما زمانی که آنها را به قسمت های کوچکتر تقسیم می کنید، همه چیز ساده تر می شود.
افرادی که کدها را می نویسند، برنامه نویس، کدنویس یا توسعه دهنده خوانده می شوند. این افراد با بهره گیری از رایانه ها به توسعه وب سایت، اپلیکیشن و حتی بازی می پردازند. در این مطلب به توضیح کد، کاربرد آن و روش یادگیری کدنویسی به صورت خودآموز می پردازیم.

کد نویسی

تمام کسانی که به نوعی با کامپیوتر سروکار دارند، بارها واژه کدنویسی به گوششان خورده است. اما اینکه کد نویسی چیست و چه تکنیک هایی دارد، برای افرادی که مشتاق به یادگیری هستند سوالی اساسی و پایه ای به حساب می آید.

کد یعنی چه؟

زبان کامپیوتر برای انسان قابل درک نیست. کامپیوترها دستورات را بر اساس کد انجام میدهند و کد در واقع دستور تبدیل اطلاعات و اجرای دستورات به زبان کامپیوتر است.

کد نویسی چیست؟

استفاده از هر زبان برنامه نویسی رایانه برای دادن دستورالعمل به رایانه ها و ماشین ها در مورد عملکردهایی است که باید انجام دهند را کد نویسی می گویند.

کد نویسی
کد نویسی

برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی، نوشتن دستور العمل کامپیوتری برای اجرای برنامه است. این دستورها در واقع همان کدها هستند و کد نویسی بخشی از برنامه نویسی است.

کاربرد کد نویسی چیست؟

حالا که متوجه شدیم کد نویسی چیست نوبت آن می رسد که ببینیم اصلا چه کاربردی دارد.همانطور که گفتیم به طور کلی از کد نویسی برای برقراری ارتباط با کامپیوتر استفاده می شود.ما برای دادن دستورالعمل اقداماتی که کامپیوترها و سایر ماشین ها باید انجام دهند، از کد نویسی استفاده می کنیم.در حقیقت کدنویسی راهی است که به ما این امکان را می دهد تا چیزهایی مثل اپلیکیشن ها، سیستم عامل ها و … را تولید کنیم. البته این تنها بخش کوچکی از کاربرد گسترده ی کد نویسی و برنامه نویسی است.

تقریبا در هر زمینه ای که به نوعی با تکنولوژی در ارتباط است مثل حوزه های هوش مصنوعی، متاورس و … بدون اینکه بدانیم برنامه نویسی و کد نویسی چیست کاری پیش نمی رود.کد نویسی و برنامه نویسی جزو مشاغل برتر 10 سال آینده به حساب می آیند و پیش بینی می شود که در آینده ای نه چندان دور داشتن دانش حداقلی برنامه نویسی در تمامی مشاغل و برای تمامی افراد ضروری خواهد بود.

چرا کد نویسی یاد بگیریم؟

همانطور که اشاره کردیم کد نویسی مزایای زیاد دارد که از جمله اصلی ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش تمرکز و خلاقیت
  • افزایش اعتماد به نفس و انعطاف پذیری
  • بهبود تفکر منطقی و بحرانی و توانایی حل مسئله
  • آینده شغلی و درآمد خیلی خوب
  • تنوع کاری بسیار بالا

همه ی این موارد در کنار یکدیگر کدنویسی و به طور کلی برنامه نویسی را به یک مهارت عالی برای یادگیری تبدیل کرده است.

کد نویسی
کد نویسی

هدف از کدنویسی چیست؟

کد نویسی راهی است که انسانها با ماشینها ارتباط برقرار می کنند و به ما امکان می دهد نرم افزاری مانند برنامه ها، سیستم عامل ها و برنامه های تلفن همراه ایجاد کنیم. با توجه به اهمیت و کاربرد کد برنامه نویسی در امتداد مقاله به بررسی تکنیک کد نویسی صحیح می پردازیم.

مزایای استفاده از تکنیک کد نویسی صحیح

کد نویسی صحیح و مرتب، باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود و نگهداری آن را راحت‌تر می‌کند. علاوه بر این، برنامه‌نویسانی که در آینده کد شما را بررسی می‌کنند بهتر می‌توانند آن را درک کنند.احتمالا، اصطلاح Spaghetti Code را حتما شنیده‌اید. این اصطلاح به کدهایی اطلاق می‌شود که ساختار پیچیده و درهمی دارند، و همانند یک ظرف اسپاگتى در هم تنیده و پیچیده هستند. با در نظر گرفتن اینکه «پیشگیری همیشه بهتر از درمان است»، پیشنهاد می‌شود همواره از ابتدای شروع یک پروژه، تلاش کنید کدنویسی صحیح و مرتبی داشته باشید.

حالا که میدانید کدنویسی چیست و مزایای استفاده از تکنیک کد نویسی را می دانید، در زیر به بررسی ۱۰ تکنیک خواهیم پرداخت که چرا باید کد نویسی صحیح و مرتب باشد:

۱– در کدنویسی شما مسئول هستید

مسئولیت کیفیت کدنویسی فقط با شما است و رئیس و مشتری شما هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارند، لذا آن را به گردن شخص دیگری نیندازید. شما هیچ‌وقت، به پزشک خود نمی‌گویید که برای صرفه‌جویی در زمان از شستن دستانش صرفه‌نظر کند. استاندارد و کیفیت در کد نویسی بسیار مهم است.

۲- از نام‌های معنی‌دار استفاده کنید

از مهمترین تکنیک کد نویسی رعایت نام متغییر است، نام متغیرها نباید رمزی باشند. به عنوان مثال، به جای استفاده از متغیری به نام “ “ $D1، از نام‌هایی چون days_since_start و یا elapsed_days استفاده کنید. اگر کد نویسی را بدین‌شکل انجام دهید، بعدها در هنگام ویرایش کدها، هفته بعد، ماه بعد و یا حتی سال بعد، با یک نگاه خواهید فهمید که این متغییر به چه چیزی اشاره می‌کند.

۳– کدهای شما باید به گونه‌ای باشند که قصد و هدف خود را نشان دهند

محتویات کدهای شما باید به گونه‌ای باشد که هدف را توضیح دهند. برای مثال، نام‌گذاری بخش‌ها باید به گونه‌ای باشد که پروسه درحال انجام را تشریح کند. به عبارت دیگر، کدنویسی شما باید همانند یک نثر خوب، زیبا و روان باشد.

۴– در اغلب موارد، کامنت‌ها دروغ می‌گویند

میتواند اینگونه گفت که تا زمانی که کاربرد کامنت گذاری در کد نویسی خود را متوجه نشده اید، تعریف کد نویسی برای شما ناقص است.یکی از مهمترین تکنیک کد نویسی را می توان کامنت نویسی نام برد. با اینکه کامنت‌ها بسیار مهم هستند، اما تا جایی که امکان دارد، “کد” باید بتواند به تنهایی هدف خود را توضیح دهد. با این‌حال، کامنت‌ها باید همانند کد نویسی واضح باشند، ضمن اینکه نباید کاملا به کامنت‌ها تکیه کنید. در نظر داشته باشد، این مطلب بدین معنی نیست که از کامنت‌ها استفاده نکنید، اما معمولا کدهای مرتب نیاز به کامنت‌های کمتری دارند.

۵– کدها را یک‌بار دیگر مرتب کنید

جدا از آنکه کدها را مرتب می‌نویسید، زمانی را برای بررسی و مرتب‌سازی دوباره آن صرف کنید. این کار بدین معنی است که کدهایتان را مرتب‌تر کنید و بخشهای اضافی را اصلاح کنید.

۶- از قانون تک‌وظیفه‌ای پیروی کنید

یک قطعه کد درست و تمیز، فقط یک کار را به خوبی انجام می‌دهد. اینکه چون شما می‌توانید چند کار را با یک کد انجام دهید، بدین معنی نیست که حتما باید این کار را بکنید. تا حد امکان از پیچیده شدن کدها اجتناب کنید.

  • نکته: کدها را منسجم کنید

اگر با اصرار سعی دارید موارد زیادی را در یک کلاس انجام دهید، این تلاش شما ممکن است مشکل ساز شود.

کد نویسی
کد نویسی

۷-تکنیک کد نویسی تست و بررسی مجدد

از دو روش برای تست کدها می‌توانید استفاده کنید:

  • تست مجزا : عملکرد اجزا را به‌صورت جداگانه بررسی می‌کنند.
  • تست یکپارچه : برای اطمینان از این مطلب هستند که اگر در یک بخش تغییری ایجاد شود نباید بخش‌های دیگر بهم بریزند. برنامه‌نویسی مبتنی بر تست، رویکردی است که باعث می‌شود شما از عملکرد درست کدها کاملا مطمئن شوید، ضمن اینکه می‌توانند به مرتب شدن کدهای شما کمک کنند.

۸- در نظر گرفتن زمان بندی و چابک‌سازی

بصورت مداوم و طولانی کار نکنید. در عوض، کارها را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید و بر روی بخش‌های مختلف بصورت مجزا و مستقل کار کنید و در برخی اوقات تست‌هایی را انجام دهید. مهم‌تر اینکه، به ادامه انجام کار متعهد باشید.

۹- معماری مستقلی داشته باشید

روش‌های مناسبی وجود دارد که از طریق فریم‌ورک‌های مختلف قابل اعمال هستند. نسبت به روش یا معماری خاصی تعصب نداشته باشید. یک ایده خوب را می‌توان در موقعیت‌های مختلف استفاده کرد.

۱۰– تمرین، تمرین و تمرین

نوازنده‌ها فقط در زمان اجرا، نمی‌نوازند.تکنیک کد نویسی جدید را یاد بگیرید، در کنفرانس‌ها شرکت کنید و مهارت‌های خود را به سطح عالی برسانید.

و در آخر…

کدنویسی زیرمجموعه‌ای از برنامه‌نویسی است. کدنویسی مستلزم مواردی همچون استدلال منطقی، آنالیز و ساخت دستورالعمل‌هایی برای برنامه کامپیوتری است. برنامه‌نویسی یک جنبه بزرگ‌تر در این پروسه است و کدنویسی تنها بخشی از آن به شمار می‌آید اما همیشه باید بعد از مرحله‌ی برنامه‌نویسی یا حل مسئله وارد میدان شود.

پروپوزال سئو


برای مشاهده مقالات بیشتر در مورد سئو سایت و طراحی سایت به صفحه مقالات مراجعه نمایید.

X