تگ Alt  و کاربرد آن

تگ Alt یکی از خاصیت های تگ Image در کدهای HTML است و برای اینکه تصاویر، توسط ربات ها و خزنده های گوگل قابل درک و شناسایی باشند استفاده می شود. تگ Alt به ایندکس بهتر تصاویر سایت کمک می کند و زمانی که تصاویر لود نشوند، توضیحات تصاویر جایگزین آن می شوند. استفاده از متن جایگزین یا تگ Alt برای بهینه‌سازی تصاویر سایت اهمیت وبژه‌ای دارد؛ زیرا موتور جستجوی گوگل برای شناسایی تصاویر توجه ویژه‌ای به آن دارد. خصوصیت Alt در تگ Image باعث می شود که ربات ها بتوانند متوجه شوند که این تصویر در مورد چه موضوعی صحبت می کند. اگرچه Alt از خصوصیت های تگ بهینه سازی سایت SEO Image است، اما اصطلاحا به آن تگ Alt می گویند.

تگ Alt

متن جایگزین یا Alternative Text که به عنوان های “Alt attribute”، “Alt text” و یا “تگ Alt” هم سرشناس می باشد ، بیان کننده توضیح کوتاهی از عنوان یک عکس در یک صفحه وب می باشد.یکی از نکته ها در بهینه سازی عکس وبسایت خود ، بهره گیری از خصوصیت Alt می باشد.تگ Alt و تگ عنوان در تقویت موقعیت مطلب ها در نتیجه های موتورهای جستجو و توسعه دسترسی یوزرهای اینترنتی روی وب‌ سایت شما اثر گذار می باشند.

در عکس های به کار رفته در وب‌سایت شما ، تگ Alt بیان کننده موضوعی می باشد که از عکس دریافت می‌ شود . این تگ می‌ تواند به عنوان متنی جانشین برای عکس ها به زمان خطا در لود شدن هم مورد بهره گیری قرار بگیرد تا یوزرها در حالت عدم نمایش عکس، از معنا و روند کار آن باخبر شوند .

شایان ذکر می باشد ، مرورگرها توانایی دارند که اشخاص نابینا یا دارای اختلال بینایی برای شنیدن مطلب های آنلاین از آن بهره گیری می‌ کنند . خواندن این تگ ‌ها از طریق مرورگر ، جا به جایی معنا و محتوای عکس ها را برای این عزیزان امکان ‌پذیر می‌کند .

کاربرد متن جایگزین تصاویر (alt)

Alt عکس سه کاربرد عمده و مهم می‌تواند داشته باشد:

 • با اضافه کردن متن جایگزین (alt) به عکس‌ها، آن‌ها در سراسر وب دسترس‌پذیر می‌کنیم. کاربرانی که از ابزارهای کمکی برای نابینایان و کم‌بینایان استفاده می‌کنند (ابزارهایی که صفحه‌نمایش را برای کاربر می‌خواند) نیز می‌توانند متوجه تصاویر موجود در صفحه و موضوع تصاویر شوند .
 • alt عکس در شرایطی که عکس نتواند لود شود، به جای عکس نمایش داده می‌شود. به این ترتیب کاربر با مشاهده نوشته جایگزین عکس می‌تواند متوجه شود در این جای خالی لود نشده، چه عکسی بوده است .
 • alt تصاویر توصیفی از عکس برای خزنده‌های موتورهای جستجو فراهم می‌کند تا بتوانند به درستی عکس را ایندکس کنند .
 • ارتباط تگ Alt و سئو وبسایت
 • گوگل برای تگ ‌های Alt عکس ها ، اهمیت بالایی در نظر گرفته است .
 • این بها ‌گذاری بر پایه علت فهم راحت ‌تر عکس ها و معین کردن موضوع محتوای حومه آن ها انجام شده .
 • این کار به مقداری جدی می باشد که گوگل سرویس Google Image را به آن مختص کرده است .

همچنین ، افزونه Yoast SEO مطالب وبسایت را قبل از بارگذاری تحلیل می کند و اصولا سفارش می‌ کند که دست کم یک عکس به همراه تگ Alt (تشکیل شده از کلمه کلیدی) می بایست در مطالب وجود داشته باشد ، پس ، در حالت نبود عکس در مطالب یا بهره گیری نکردن از تگ Alt ، به شما اخطار داده می شود.با این حال ، افزونه Yoast فقط یک ماشین پردازش می باشد و از معنای مطالب شما آگاهی ندارد .

با وجود اینکه کلمه کلیدی در تگ‌ های Alt الزامی می باشد ، منتها به مفهوم بهره گیری بیش از اندازه آن ‌ها در کل تگ ‌ها نیست.شما به عکس ‌هایی درخور ، باکیفیت و پیوسته با مطالب خود احتیاج دارید که در تگ‌ های توصیفی‌ خود به نوعی از کلمه های کلیدی بهره گیری کنید.با این حال ، گاهی مطالب عکس به اندازه ای به جزئیات می‌ پردازد که اجازه بهره گیری از کلمه های کلیدی کوتاه و کلی را به شما نمی‌ دهد . با این وجود بهره گیری از تگ ‌های Alt طولانی و توصیفی هم اقبال بهره گیری بهتر از کلمه کلیدی را تکثیر می‌ دهد و هم در درک عکس و مطالب برای موتورهای جستجوگر اثر گذار می باشد .

متن جانشین ( Alt ) چیست ؟ عنوان عکس ( Title ) چیست ؟

متن جانشین Alt یک خصوصیت ملحق شده بر روی تگ HTML می باشد.

 • این جمله هنگامی که عکس شما نشان داده نمی شود ، درون box عکس ظاهر می شود ، این به موتورهای جستجو یاری می دهد تا بتوانند بفهمند که عکس مورد نظر در مورد چیست.
 • قابل توجه می باشد که متن جانشین در مورد عکس هایی که در صفحه یافت نمی شوند هم بسیار مفید می باشند .
 • متن Title صفت دیگری می باشد که می توان در تگ image در html افزود و برای عنوان عکس بهره گیری می شود.
 • متنی که شما در title می نویسید ، زمانی که عکس لود نمی شود ، مشاهده نخواهد شد.
 • در عوض زمانی که یوزر موس را بر روی عکس نگه می دارد این متن نمایش داده می شود.
 • تگ Alt و title هر دو برای توسعه دسترسی به وبسایت شما هستند.

چرا از تگ Alt در تصاویر استفاده کنیم؟

تگ Alt به دلایل مختلفی استفاده می‌شوند. با اینکه مجبور نیستید از آنها استفاده کنید، اما دلایل محکمی برای این‌کار وجود دارد. این تگ‌ها هم توسط کرولرهای موتورهای جستجو دیده می‌شوند هم از طریق ابزارهای خوانش صفحه برای نابینایان. به همین خاطر به در دسترس‌پذیر بودن و بهینه شدن سایت از نظر سئو کمک می‌کنند.

نکاتی برای بهتر نوشتن ویژگی Alt tag تصاویر

زمانی که می‌خواهید تگ جایگزین یک تصویر را پر کنید، مهم است که بدانید چه بنویسید تا هم از نظر سئو بهینه باشد هم توضیح مناسبی به حساب بیاید. در این بخش چند نکته کلیدی در این زمینه را با هم خواهیم دید:

 • دقیق و توصیفی بنویسید:

هدف از ایجاد تگ Alt توضیح تصویر است، پس تا جایی که می‌توانید توضیح دقیقی ارائه دهید. اگر نمی‌دانید چه عبارتی مناسب است، اینطور فکر کنید که آیا با خواندن این توضیح می‌توان چیزی مشابه این عکس را تصور کرد ؟
از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده نکنید: درست است که برای سئو باید از کلمات کلیدی در تگ جایگزین تصاویر استفاده کنید، اما زیاده‌روی کردن در این‌کار، می‌تواند امتیاز منفی به دنبال داشته باشد.

 • توضیح اضافه ننویسید:

از کلمات اضافه که نیازی به آنها نیست استفاده نکنید. مثلاً ننویسید ” تصویری از یک نمونه کد HTML” عبارت “نمونه کد HTML” هم کفایت می‌کند.

 • از کلمات کلیدی مشابه هم استفاده کنید:

علاوه بر کلمه کلیدی اصلی، می‌توانید از عبارات هم‌معنی و کلمات کلیدی مرتبط هم در تصاویر خود استفاده کنید. با این‌کار شانس دیده شدن در سایر نتایج جستجو را هم بالا می برید.

 • کوتاه بنویسید:

سعی کنید توضیح خوبی درباره تصویر بنویسید اما پاراگراف‌نویسی نکنید. نهایتاً ۱۰۰ الی ۱۲۵ کاراکتر برای این تگ کافی است.
زمانی که می‌خواهید فیلد متن جایگزین را پر کنید به خاطر داشته باشید که هدف، توضیح تصویر است برای افرادی که نمی‌توانند خود عکس را ببینند . حواستان به سئو و استفاده از کلمات کلیدی در alt tag هم باشد اما مقصود، نوشتن برای کاربران است نه ربات‌ها.

تگ Alt و تگ عنوان در وردپرس

اشخاصی که از وردپرس برای مدیریت مطالب وبسایت و وبلاگ خود بهره گیری می‌کنند ، می‌توانند از توانایی هایی در نظر گرفته شده برای تگ عنوان و تگ Alt عکس ها بهره بگیرند.وردپرس به صورت پیش‌ فرض نامی که عکس ها با آن درج می‌شوند را برای تگ عنوان یا نام عکس در متن در نظر می‌گیرد که در حالت عدم پیوستگی آن با محتوا باید این نام را تحول بدهید.

بنابراین از تنظیم عنوان ، چنانچه هیچ مطلب مناسبی برای تگ Alt در نظر ندارید ، بهتر می باشد همان عنوان عکس را در بخش متن جانشین (همان تگ Alt کپی کنید ، هرچند این کار خیلی سفارش نمی‌شود ، منتها از خالی گذاشتن این بخش بهتر می باشد).

در واقع، با توجه به توانایی مورد پسند یوزری که وردپرس در معرض مدیران وبسایت می گذارند ، عدم بهره گیری از تگ Alt و بهینه‌سازی نکردن عکس های وبسایت خود جز عدم پیشرفت سئو وبسایت شما ، عارضه دیگه ای ندارد . در صورتی که با همین تحولات جزئی (که فقط چند دقیقه وقت می ‌برد) می‌توانید سئو وبسایت خود را به مقدار بسیار زیادی توسعه دهید و موقعیت بهتری در نتیجه های موتورهای جستجو به دست آورید .

تگ Alt


برای مشاهده مقالات بیشتر در مورد سئو سایت و طراحی سایت به صفحه مقالات مراجعه نمایید.

X